The Catholic Church in Kyrgyzstan - Photos 2007

 

[Old Photos] [Church] [Priests] [Nature] [2007] [Table] [Villages] [Renovation] [Chapel]

 

[Holiday camp for kids] [Holiday camp for teenager] [Holiday camp for students]

[Kids] [Football Competition]  [Christmas 2008] [Santa Claus]

 

Odsłonięcie Tablicy pamiątkowej

pamięci żołnierzy 5 Dywizji Piechoty Armii Polskiej

 

8 listopada w Dżalalabadzie została uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona obecności w tym mieście w 1942 roku polskich żołnierzy. Tablica została umieszczona przy wejściu do głównego budynku Dżalalabadskiego Uniwersytetu Państwowego, gdzie podczas wojny mieścił się polski szpital wojskowy. Umieszczony jest na niej nastepujący napis po kirgizsku, polsku i rosyjsku:

 

„Pamięci żołnierzy 5 Dywizji Piechoty Armii Polskiej w ZSRR, którzy w 1942 przebywali w Dżalalabadzie służąc w składzie Armii Generała Władysława Andersa”

 

Tablicę w obecności kompanii honorowej kirgizskiej armii odsłonił Ambasador RP w Ałmaty Paweł Cieplak i mer Dżalalabadu Дуйшонали Мамасалиев. Оprócz nich w uroczystości wziął udział polski attache wojskowy w Ałmaaty, pułkownik Jan Pudyś (który odpowiadał ze strony polskiej za organizację tej uroczystości i przygotowanie tablicy), ks. Piotr Ostafin – proboszcz katolickiej parafii w Tarazie w Kazachstanie,  wicegubernator dżalalabaskiej obłasti Айбек Акбаров, przedstawiciel MSZ Kirgizji w południowym regionie, rektor uniwersytetu i inne oficjalne osoby. Tablicę poświęcił O. Krzysztof Korolczuk TJ – proboszcz parafii Matki Teresy z Kalkuty w Dżalalabadzie. Miejscowa telewizja pokazała reportaż z tej uroczystości. Ambasada Polski planuje w 2007 odbudować cmentarz wojskowy w Dżalalabadzie, gdzie zostało pochowanych w czasie II Wojny światowej około 100 polskich żołnierzy.

 

 Brat Damian Wojciechowski TJ

 

 

 


Webmaster: jkaleta@nursat.kz